You are here: Home D Sınıfı Ehliyet

D Sınıfı Ehliyet

– 2918 sayılı Trafik Kanununa göre D sınıfı ehliyet alabilmek için en az 22 yaşını bitirip 23’den gün
– Şu andaki yönetmeliğe göre en az ilkokul mezunu olmak yeterli
– D sürücü belgesi ile Traktör,Otomobil,Minibüs,Kamyonet,Kamyon.Tır (Çekici) kullanılabilmektedir.(D Sınıfı ile Otobüs Kullanılmaz)
– Direk D Ehliyet alacak sürücü adayları Trafik,Araç tekniği ve İlk yardım derslerinden oluşan 60 soruluk teorik sınava ve direksiyon sınavına tabi tutulurlar
– B,C ve E ehliyeti olup fark sınavına girecek adaylar sadece Direksiyon sınavına tabi tutulur.
– 2918 sayılı Trafik Kanunundan Alıntı…..

Madde 85
E Sınıfı Sürücü Belgesi sahipleri D Sınıfı Sürücü Belgesi ile sürülen çekici türündeki araçları kullanabilmeleri için sürücü kurslarında römorklu veya yarı römorklu araçlarla uygulamalı sınava tabi tutulurlar. Bu durum sürücü belgesine de işlenir. Ancak, E sınıfı sürücü belgesini 28.04.1997 tarihinden önce alanlar,D sınıfı sürücü belgesi ile sürülen çekici türündeki araçları kullanabilmeleri için ayrıca uygulamalı sınava tabi tutulmazlar. Bu durumda olanlar D sınıfı sürücü belgesi ile sürülen çekici türündeki araçları E sınıfı sürücü belgesi ile kullanabilirler.

Römork Takarak Araç Kullanma :

Madde 86
B, C ve E Sınıfı Sürücü Belgesi sahipleri, araçlarına ençok yüklü ağırlığı 750 kg.’a kadar olan (750 kg. dahil) hafif römorklardan birini takıp kullanabilirler. 750 kg.’ın üstündeki römorkları araçlarına takıp kullanabilmeleri için uygulamalı sınavlardan geçirilmiş olmaları ve belgelerine işlenmiş bulunması mecburidir. Uygulamalı sınavlar römork takılmış araçla yapılır.

D sınıfı sürücü belgesi direksiyon sınavı yeni yönetmeliğe göre 30 dakika olarak yapılmaktadır. Sınava katılacak Her adaya sınavdan önce randevu verilmektedir verilen direksiyon sınavı randevusuna zamanında gelmeyen adaylar kesinlikle sınava katılamazlar.